Talajszelvény-nyitás 2024
Ez történt Kalocsán
A magyar mezőgazdaságot napjainkban számos kihívás sújtja, amelyek közül a talajélet aktivitásának fenntartása és javítása kiemelt fontosságú.
A talajban található mikroorganizmusok, baktériumok és egyéb élőlények szerepe a talaj termékenységének megőrzésében alapvető, hiszen ezek biztosítják a növények számára szükséges tápanyagok felszabadítását és a talajszerkezet javítását.
A talajbaktériumok és giliszták aktivitásának serkentése, a megfelelő vízmegtartó képesség és morzsalékos talajszerkezet elősegítése- azaz a talajjavítás- alapfeltétele a fenntartható mezőgazdaságnak.
A talajélet az egyik legfontosabb tényező, ha fenntartható és eredményes növénytermesztésről beszélünk. Ennek az egyik alapterméke a Neosol, amely termék többéves alkalmazásának eredményét vettük górcső alá Kalocsán, talajszelvény-nyitás keretében.
Miért mondjuk, hogy talajtermékenység aktivátor termékünk alaptermék?
A Neosol egy olyan talajjavító anyag, amelyet többéves külföldi kutatásokra alapozva fejlesztettek ki (Olmix cégcsoport).
A termék célja a talajban megtalálható élőlények „megetetése”, amelyek a talaj átdolgozásával elősegítik a mélyebb termőréteg kialakulását, valamint a morzsalékosabb és lazább talajszerkezet elérését.
A Neosol használatával jelentős költségcsökkentés érhető el, mivel a talaj gépi megmunkálása könnyebbé válik, ebből kifolyólag az üzemanyag-fogyasztás is csökkenthető.
A vízmegtartó képesség javulásával a növények a mélyebb rétegekben lévő vizet is könnyebben fel tudják venni, hiszen a gyökérzet lejjebb tud hatolni- így kevésbé lesznek érzékenyek az jövőbeli száraz időszakokra.
Talajjavítónk hatására a lekötött tápanyagok – például foszfor és kálium – is könnyebben felszabadulnak, mivel a talajbaktériumok átalakítják a növények számára felvehető formába.
Mit láttunk a kezeletlen területen?
A nem kezelt területen rendkívül tömörödött a talaj, igazából a kést se nagyon lehetett bele szúrni.
Továbbá 50 cm határánál már megjelent az alsó, homokosabb-agyagos réteg, ami a későbbiekben vízzáró-rétegként fog viselkedni. A növény nagy valószínűséggel szenvedni fog, nem fogja megkapni azt a vizet, amelyet a talaj tárol, így a lejjebb lévő lekötött tápanyaghoz sem jut hozzá.
Ezzel szemben megnéztük a többéves Neosolos kezelés hatását…
Azt láttuk, hogy itt is megvan még a szikes-homokos rétegünk, viszont elkezdődött már egy átalakulás.
Itt már a felső rétegbe is bele tudtuk nyomni a kés hegyét, a föld szerkezete sokkal morzsalékosabb, nem teljes rögök esnek le.
A Neosol technológia előnyei és hatásai
A Neosol alkalmazása során a talajban található aerob és anaerob baktériumok „kiszolgálása” is fontos szempont.
Az aerob baktériumok a talaj felső rétegében dolgoznak, ahol oxigén jelenlétére van szükségük, míg az anaerob baktériumok az alsóbb rétegekben végzik tevékenységüket.
A Neosol segíti mindkét típusú mikroorganizmus tevékenységét, ami hozzájárul a talaj szerkezetének és tápanyag-tartalmának javításához.
Az aerob talajbaktériumok elkezdik szépen átdolgozni nekünk a területet, illetve megjelennek a giliszták.
Tavasszal, amikor kint voltunk a területen, és megnéztük a talajt, azt tapasztaltuk legelőször, hogy a repce gyökerén megtalálható volt a giliszta. Ez a legjobb indikátora, hogy van-e megfelelő talajélet, vagy sem.
Azzal, hogy a giliszták, a talajbaktériumok, a mikroorganizmusok és gombák átdolgozzák nekünk a talajunkat, elérjük, hogy a termőréteg természetes módon mélyüljön.
Kalocsán 3 év alatt 5 cm-rel sikerült növelnünk a termőréteget a Neosol használatával.
Továbbá azzal, hogy a lekötött tápanyagokat a laza szerkezet miatt mélyebbre jutó gyökérzet már fel tudja venni, a gazdálkodók hosszú távon képesek lesznek csökkenteni a műtrágya-használatot:
a nitrogénfelhasználást akár 30%-kal, a foszfort 50%-kal, a káliumot pedig akár 100%-ban elhagyhatják.
Kalocsai talajszelvényen alkalmazott technológia
Ezen a területen 3 éve megy a kezelés, idén lesz a negyedik kijuttatás.
Partnerünk ősszel szokta kijuttatni talajjavító termékünket granulált csirketrágyával együtt.
Ezen felül a tavaszi kapásokhoz Explorer termékünket használja.
A Neosol egy szilárd halmazállapotú termék, melyet repítőtárcsás műtrágyaszóróval hektáronként 120-150 kg-os dózisokban juttatunk ki. Termékünk egy UV-álló bevonattal rendelkezik, továbbá maximum 8cm-es mélységig érdemes bedolgozni.
A 8 cm-es mélységet azért javasoljuk, mert az aerob baktériumok vannak a talaj legfelsőbb rétegében, őket szeretnénk „megetetni”, hiszen ők fogják helyrehozni a talajt.
A Neosol segítségével tehát regeneráljuk a talajt- az elmúlt 20-30 évben rengeteg műtrágya mennyiséget juttattunk ki, ami elsavanyította a talajunkat.
Ez a kémhatás a helyi talajbaktériumoknak nem kedvezett. Továbbá eltérő földrajzi területeken eltérő talajbaktériumok vannak jelen, így egy adott törzs kijuttatása helyett megfelelőbb, ha a helyi baktériumokat próbáljuk felszaporítani, a talajt felfejleszteni.
Szigetbecsei partnerünk számszerűsítette a Neosolos kezelés hatására elért megtakarítást
- 3 év alatt a műtrágyaköltségei jelentősen csökkentek, miközben a terméshozamai megmaradtak a korábbi szinten.
- Inputanyagok terén 10 millió forint megtakarítást ért el 150 hektáros területen.
Ráadásul a napraforgó esetében a Neosol, Explorer és Push termékek használatával elérték a korábbi évek termésátlagait, így még ezáltal is extra megtakarítást értek el.
Fenntarthatóság és a jövő
A Neosol nemcsak a költségek csökkentésében segít, hanem hozzájárul a fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlat kialakításához is.
A talajélet javítása és a tápanyagok természetes felszabadítása révén csökkenthető a műtrágya-használat, valamint a termelési költségek is.
Emellett a talaj jobb vízmegtartó képessége segít átvészelni az aszályos időszakokat, ami a klímaváltozás következtében egyre fontosabbá válik.
Ahogyan a helyszínen lévő kollégánk elmondta:
„Véleményünk szerint a jövőben efelé kell haladni:
- Vízmegtartó képesség maximalizálása.
- Költségcsökkentés (gázolaj, kijuttatott tápanyag).
- Csökkenő termelési költségek.”