PROBLÉMA VAN A TELEPÉN?
Olyan betegségek jelennek meg, amit az állatorvos nem tud megmagyarázni?
Természetesen nem új betegségek jelennek meg, azok már korábban is ott voltak az állományban, de a magas szinten és változó arányban jelen lévő mikotoxinok sok fejtörést okozhatnak. Nézze meg a mikotoxinokról szóló írásainkat!
Hiányos a kérődzők takarmány-összetevőinek az energiaszintje?
A leggyakoribb beltartalom-vizsgálat esetében is előfordul, hogy szarvasmarháink TMR beltartalma megváltozik a számítotthoz képest. Ezt az eltérést hivatott kibalanszírozni a CRYSTALYX sok más feladata mellett. A CRYSTALYX használatakor állatai termelése magasabb lesz. További előnyökről tájékozódjon CRYSTALYX termékleírásunkból!
Sokallja a kérődzők takarmányozásának költségét?
Lehetőség van arra, hogy a tejelő szarvasmarhák (minden kérődző) TMR-jét olcsóbbá tegyük az AMIVIV’SE 50 használatával. Nagy mennyiségű fehérjehordozót (szóját, napraforgót, repcét, stb.) és energiát lehet vele megtakarítani úgy, hogy egy nagytejű tehén napi takarmányköltsége akár 60-120 Ft-tal is olcsóbb lesz. Mindemellett a tejtermelés garantáltan a korábbi szinten marad.
Nincs másra szükség, mint megfelelően beilleszteni a receptbe, ezt követően eldöntheti, hogy bevezeti a terméket vagy sem.
További előnyökről tájékozódjon az AMIVIV’SE 50 ismertetőjénél!
Mikotoxin van a tejben, takarmányban?
Az ma már senkinek sem újdonság, hogy mikotoxin van a takarmányban. A FAO állítása szerint a világ összes takarmányának 25%-a biztosan szennyezett mikotoxinokkal. Sajnos ezekből a mikotoxinokból jó néhány át is megy tejbe, valamint az állati szervekbe, szövetekbe. Toxinos írásainkban bővebben olvashat arról, hogy milyen gondokat és problémákat okozhatnak a mikotoxinok.
Romlanak a termelési és szaporodásbiológiai mutatók?
Egy évtizede még elég kevés információnk volt a mikotoxinokról. Akkor még nem is voltunk tisztában azzal, hogy milyen mikotoxin, mekkora mértékű kárt tud tenni az állati szervezetben, és az hogyan hat a termelésre. Korábban azt hitték, hogy a szarvasmarhák bendője meg tudja oldani a mikotoxinos gondokat. Ma már tudjuk, hogy ez az elmélet nem igazán állja meg a helyét. Ezért is vannak a marháknál szaporodásbiológia gondok, (a ZEA és a DON váltja ki), csak úgy mint a sertéseknél, baromfiknál és egyéb háziállatoknál. Egy évtizeddel ezelőtt még olyan toxinkötők sem álltak rendelkezésre, amelyek szignifikáns mennyiséget tudtak volna kötni az állati szervezetben, így használatuk csak az ágazatvezető lelki nyugalmát volt hivatott biztosítani. Napjainkban már sokkal jobban ismerjük ezen toxinok hatásait, így könnyebb észrevenni a különbséget, hiszen az OLMIX cég megalkotta MT.X+ és MMi.S nevű toxinkötőit, melyek igen nagy mennyiségű toxint tudnak megkötni. Ezáltal komoly gazdasági előnyt biztosítanak a termelőknek és segítségükkel magas szintre lehet emelni a termelési mutatókat. További válaszokért keresse leírásainkat toxinok témában!
Szeretné csökkenteni az antibiotikum felhasználást? Felvenné a harcot a Gram+ baktériumokkal antibiotikum nélkül?
A nyugat-európai gyógyszercsökkentési célkitűzések megvalósítása során több olyan természetes anyagokból előállított terméket kipróbáltak, melyek feladata a Gram+ baktériumok legyőzése volt. Ezek közül is talán a legsikeresebb a Daafit termékcsalád, mely Hollandiában már nagy sikerrel bizonyított: az ősi, természetes erőt hozza el számunkra, a mai tudással továbbfejlesztve. Megfelelő adagolással, az összes Gram+ baktériumot kordában tudja tartani. A részletekért nézze meg Daafit termékünk ismertetőjét!
Megemelkedik a gyógyszerköltség, nem elég hatékony a vakcinázás?
A számtalan ok közül az egyik biztosan a mikotoxinok jelenléte, leggyakrabban a mikotoxinok okoznak ilyen állategészségügyi változást. A további válaszokért keresse toxinkötős leírásunkat, ahol részletesen kifejtjük a lehetséges okokat!
Nem megfelelő az alomkondicionálás, nő az ammónia szint?
A MISTRAL használatával megelőzhetőek, vagy minimalizálhatóak ezek a problémák. Keresse írásunkat a MISTRAL-ról!
KÉRDÉSEK AZ MTX+ ÉS MMi.S TERMÉKEKKEL KAPCSOLATBAN
Miért más, egyedi az MT.X+/MMi.S bármely más toxinkötőnél?
Fő összetevője az Amadeite, amelyet tengeri makroalgából és montmorillonit típusú agyagból egy különleges eljárással állítanak elő. Speciálissá az teszi, hogy a gyártási eljárás során az agyagrétegek közötti teret, amely a toxinkötésre képes, több mint tízszeres nagyságúra növelik. Ezáltal hatékonyan képes FIZIKAILAG megkötni, bizonyítottan IN VIVO körülmények között is, a kisebb és nagyobb molekulájú mikotoxinokat (AFLA, OCHRA, DON, T2, FUMONIZIN stb.). Emellett a termék még további négy összetevőt tartalmaz: mikronizált montmorillonitot, élesztősejtfal-kivonatot, diatómaföldet és algakivonatot a hatékonyság további növeléséért.
Gyártás: az Amadeite gyártása során egy különleges, az Olmix által továbbfejlesztett technikát használunk, magas nyomáson és hőmérsékleten, amelynek köszönhetően a termék igen stabil lesz. Kiválóan bírja a takarmányok hőkezelését és granulálását is.
Az Amadeite regisztrált termék toxinkötésre. Több független tanulmány szerint a piac egyik leghatékonyabb toxinkötő terméke.
Mivel az Amadeite megszerezte az EU regisztrációt, így elmondható, hogy az MT.X+ és az MMi.S is az EU takarmány rendszerében regisztrált toxinkötő, mivel valamennyi összetevője regisztrálva van. Az MT.X+ és az MMi.S kiválóan köti a következő mikotoxinokat: Aflatoxin, Zearalenon, T-2, HT-2, DON (Deoxinivalenol – Vomitoxin), Nivalenol, Fumonisin, Tenuazonic sav, Ochratoxin, Monoliformin, Ergot. Tehát az összes Aspergillus, Fusarium és Alternalia penész által termelt mikotoxint.
Milyen állatfajnál és milyen adagolásban használjam?
Marha
- alacsony toxinszennyezettség esetén: 1 g / szárazanyag kg /nap preventív bekeverési érték,
- közepes szennyezettség esetén: 30-35 g/tehén/nap,
- magas szennyezettségnél, vagy többféle toxin fellelhetősége esetén: 40-50 g/tehén/nap.
Sertés, Baromfi
- alacsony toxinszennyezettség esetén: 0,25-0,5 kg/t preventív bekeverési érték,
- közepes szennyezettség esetén: 0,75-1,0 kg/t,
- magas szennyezettségnél, vagy többféle toxin fellelhetősége esetén: 1-1,5 kg/t felhasználást tudunk javasolni.
Minden esetben érdemes kikérni munkatársunk véleményét, aki a telepi eredmények mellett a régió tapasztalataival megerősítve készíti el Önnek az adagolási javaslatunkat.
Keverhetem az MT.X+/MMi.S termékeket késztápba / TMR-be, vagy kaphatom premixben is?
Az MT.X+/MMi.S elkeverhető a késztápban, koncentrátumban vagy a premixben is. Szarvasmarhák esetében akár közvetlenül a TMR kocsiba is adagolható, habár itt az MMi.S-t javasoljuk elsősorban.
Az MMi.S nem más, mint az MT.X+ mikrogranulált formában. A két termék közötti különbség csupán az MMi.S-hez hozzáadott 6% melasz, aminek köszönhetően a termék a piacon elsőként mikrogranulált formában is elérhető.
Mindkét termék, MT.X+ és az MMi.S is hőstabil, jól bírja a granulálás és hőkezelés hatásait.
Mely mikotoxinokat képes bizonyítottan megkötni az MT.X+/MMi.S?
Az agyagrétegek közötti megnövelt mérettartományba az általunk ismert ÖSSZES MIKOTOXIN képes fizikailag megkötődni. Azaz Aflatoxin, Zearalenon, T-2, HT-2, DON (Deoxinivalenol – Vomitoxin), Nivalenol, Fumonisin, Tenuazonic sav, Ochratoxin, Monoliformin, Ergot, tehát az összes Aspergillus, Fusarium és Alternalia penész által termelt mikotoxin. Mivel nem az agyagréteg széleihez vagy sarkához kötődik, hanem annak belsejébe, a megkötött toxin ott is marad, nem válik el se pH-, se hőmérsékletváltozás hatására, kizárólag a széklettel távozik.
A szervezet saját és külső forrásból megerősített detoxifikációja (megnövelt májvédelem, antioxidánsok, toxinbontó baktériumok stb.) és a FIZIKAI megkötés közötti nagy különbség: Nem mindegy, hogy miután késsel megvágtuk magunkat, szervezetünk elkezdi beforrasztani a sebet saját erőforrásait felhasználva, vagy meg sem engedi, hogy vágjuk magunkat!
MISTRAL
Mi a legnagyobb előnye a MISTRAL alomkondicionáló, higiénés terméknek a versenytársakhoz képest?
A különbség a MISTRAL és más termékek között, hogy akár kétszer, háromszor annyi nedvességet tud megkötni, amit pára formájában enged vissza a levegőbe. Ezt követően, pedig újra és újra aktív lesz, melynek köszönhetően folyamatosan szárítja a felszínt és javítja a környezetet. A konkurens termékek sem erre a nagyfokú vízkötésre, sem erre a folyamatos működésre nem képesek.
A Mistral milyen állatfajnál használható?
A MISTRAL bármilyen háziállatnál használható, régóta kiváló eredményeket érünk el sertéseknél, baromfiknál, szarvasmarháknál, nyulaknál, juhoknál, kecskéknél és még sorolhatnánk, de sok partnerünk már hobbiállat-tenyésztésnél és -tartásnál is használja.
Használhatom biogazdaságban is?
A MISTRAL használható biogazdálkodásban is, mivel pozitív listás terméke az Ecosert által minősített termékeknek.
AMIVIV SE
Mekkora mennyiséget etethetek az AMIVIV-ből?
A tejelő tehenek (Holstein) esetében az AMIVIV’SE 50 napi maximális adagja 50g/tehén/nap. További javaslatokat lásd a termékismertető végén.
Mi az előnye az AMIVIV SE-nek?
Szóját és energiát, azaz védett zsírt tudok vele megtakarítani. 50 g AMIVIVVEL kiváltható 400-500 g szója naponta és 200 g védett zsír is.
Hogyan tudom beilleszteni a receptúrába?
Munkatársaink elvégzik a szükséges számítást. Önnek nincs más dolga, mint megadnia a jelenlegi abraktakarmányának (tápjának) beltartalmát, valamint az összetevők árát és mi abba beleillesztjük az AMIVIVET, úgy hogy az új recept beltartalmi értékei (NEL, MFE, MEFN, stb.) nem csökkennek a kiinduló recepthez képest. Az új recept kalkulációját egy héten belül eljuttatjuk Önnek. Ezt követően munkatársaink egy személyes konzultáción átbeszélik Önnel és takarmányozási tanácsadójával a lehetőségeket.
Hogyan tudom gyorsan, magam kiszámolni az elérhető megtakarítást?
Nagyságrendileg azt mondhatjuk, hogy kb. 500 g szóját és kb. 200 g zsírt tudunk megspórolni a receptből. Általános tapasztalat, hogy a nagytejű állomány receptje így 40-80 Ft-tal lesz olcsóbb naponta, úgy hogy az AMIVIV ára már bele van építve a takarmányba.
Mennyi időn belül látom a változásokat?
Mivel a recept gazdaságosabbá tétele esetében azt tudjuk garantálni, hogy a tej mennyisége nem csökken, így azt fogja látni az első napon, hogy nincs változás csak a napi adag olcsóbbá vált. A termék kedvezőbb élettani hatásainak köszönhetően javítja a bendő működését, így a gyakorlatban némi tejmennyiség-emelkedéssel és beltartalmi mutatók javulásával találkozunk. 2-4 hét alatt tökéletesen végbemennek a változások. A 4. hét végére biztosan látszik a változás.
CRYSTALYX
Miben egyedi és miben segít a CRYSTALYX termékcsalád?
Mielőtt azt mondaná, hogy ez olyan, mint egy nyalósó… DE MÉGSEM! Ez egy különleges ENERGIATAKARMÁNY, amely egyedi formában készült, főzési technológiával. A kijuttatási módja rendkívül egyszerű, állataink elé kell kitenni a vödröket, akik önadagoló módon fogyasztják/nyalják. Alacsony víztartalmának köszönhetően mindössze a felső néhány millimétert képesek lenyalni egyszerre, így elkerülhetjük a felesleges túlfogyasztást.
Hatásai:
- Nagyon magas energia-koncentráció, önszabályozó adagolás, fogyasztás.
- Takarmányszintű nyersfehérje-összetétel és -tartalom.
- Pálmaolaj-tartalom a magas energiaszint eléréséhez.
- Növeli a bendő mikrobáinak számát, jobb bendőbeli aktivitást ér el.
- Javítja az étvágyat és növeli a tejtermelést.
- Minimalizálja az ellést követő energiahiányos állapotot.
- Csökkenti a hőstresszes problémákat.
- Eltünteti az egyedi igényekből fakadó különbségeket a csoportban (nyers fehérje, energia, ásványok és vitaminok.)
- Csökken a két ellés közti idő, optimalizálja az állatok termékenyülését.
- Minimalizálja az ellés utáni problémákat, segít megszüntetni a magzatburok-visszatartási gondokat, valamint az oltógyomor áthelyeződést, az acidózis és a ketózis kockázatát.
Elhagyhatom a CRYSTALYX használatával a mineral blokkot?
Igen, a Crystalyx használatával a nyalótálak és a nyalósók is elhagyhatóak!
Milyen állatfajokkal etethetem a CRYSTALYXOT?
Bármilyen kérődzővel, beleértve a tejelő és húsmarhát, juhot és a kecskét is.
A CRYSTALYX ízletes-e az állatok számára?
Legtöbb helyen az első pillanattól kezdve szívesen nyalják, egyes helyeken 1-2 napig kerülgetik és azután kezdik el fogyasztani.
A CRYSTALYX használatával elhagyhatom az abrakot?
Ha teljes mértékben nem is, de a visszajelzések alapján átlagosan 10-50%-kal kevesebb abrak fogyott és emellett legalább ugyanennyivel nagyobb súlygyarapodást tapasztaltak, mind húsmarha mind juh/ kecske vonalon egyaránt.
Borjak/bárányok is nyalhatják?
Eddigi tapasztalataink alapján a borjak és a bárányok is előszeretettel nyalják, melynek következtében testtömeg-gyarapodásuk is jelentősen megugrik.
Mennyit fogyasztanak belőle az állatok naponta?
- Tejelő szarvasmarha: 100-150 g/állat/nap, ami feltöltődés után 70-90 g/állat/napra csökkenhet
- Húsmarha: 100-110 g/állat/nap, ami feltöltődés után 50-70 g/állat/napra csökkenhet
- Juh/kecske: 20-40 g/állat/nap, ami feltöltődés után 6-8 g/állat/napra csökkenhet
DAAFIT, DAAFIT PLUS, DAAFIT AQUA
Miért használjak Daafitet a jól bevált antibiotikumok helyett?
Ha egy szóval kellene válaszolni, akkor a MEGELŐZÉS fontossága miatt. A legtöbb esetben akkor nyúlunk az antibiotikumokhoz, amikor már szemmel látható a probléma. Ezt kb. két hetes fertőzöttség, és az ezalatt kialakult klinikai elváltozások előzik meg. Ha lehetőség van egy olyan készítmény alkalmazására, amelyik preventíven, nagyon erős antibakteriális hatással védi az állományunkat a leggyakoribb, és súlyos gazdasági károkat okozó patogénektől, akkor MIÉRT NE próbálná ki ezt a valóban új és innovatív megközelítést biztosító terméket. Hollandiában ez a vezető termék, amelynek köszönhetően jelentősen le tudták csökkenteni a gyógyszerfelhasználást.
Mi a hatóanyaga a terméknek?
A Daafit laurinsavat és glicerin-monolaurátot, illetve 5% hordozóanyagot tartalmaz. Nem kémiai úton szintetizált termékről van szó, 100%-ban kender és kókuszpálma kivonatból nyerik ki a biológiailag aktív hatóanyagot, amely nagyon erős és széles antibakteriális spektrummal rendelkezik.
Milyen változatai léteznek a terméknek?
- A Daafit laurinsavat és glicerin-monolaurátot tartalmaz, amely hatékonyan veszi fel a harcot a Gram+ baktériumokkal szemben, úgymint a Strepto- és Staphylococcus, Clostridium stb. Fontos azonban, hogy az eredményességhez szükség van rövid szénláncú zsírsavakra is. Azokon a telepeken, ahol használnak rövid szénláncú zsírsavakat (hangyasav, ecetsav, propionsav, vajsav) ott a Daafitot javasoljuk.
- Ellenkező esetben létezik a terméknek egy változata, melyet megfelelő koncentrációban rövid szénláncú savakkal is megerősítettek. Ez a Daafit Plus nevet kapta. Alkalmazásakor nincs szükség egyéb savakra, azokat ki is lehet/kell venni a takarmányból. Mindkét termék por formátumú.
- A holland gyártó a Daafit Plus folyékony változatát is elkészítette, amelyet itatóba keverve lehet adagolni. Ez a termék a Daafit Aqua.
Milyen állatfaj esetében javasoljuk ezt a terméket és milyen bekeverési arányban?
Elsősorban sertés, brojler és baromfi szülőpár állományoknál javasoljuk.
Sertés esetében:
- szoptató kocatáp 1-2kg/tonna
- prestarter táp 4-2kg/tonna
- starter táp 3-1kg/tonna
Brojler és baromfi szülőpár esetében:
- 0,5-1kg/ tonna
MECOVIT
Miben különbözik ez a bendővédett termék a többi májvédőtől?
A legfontosabb különbség, hogy a Mecovit összetevői úgynevezett dupla zsírburokban helyezkednek el, ami annyit jelent, hogy az egyes hatóanyagok azon felül, hogy egyenként is védve vannak, plusz még egy zsírburokkal fedettek. Ezzel elérhetjük, hogy nagyobb hatékonysággal jussanak el a felszívódási helyükig, vagyis a vékonybélbe. Mivel ezt a speciális zsírburkot csak a hasnyálmirigy által termelt lipáz enzim képes felbontani, így csak a vékonybélben tud megkezdődni a felszívása.
Miért van a kolin mellett még metionin és betain is a termékben? Nem csak a kolin a legfontosabb?
Egyrészt a metionin a kolinszintézis egyik nagyon fontos kiinduló eleme, amely így jelentősen hozzá tud járulni az ellés utáni, hirtelen megnövekedett szabad zsírsav mobilizációval járó veszélyek kivédéséhez, amely csökkenti a ketózis kialakulásának kockázatát is. Másrészt a legfontosabb tejfehérje limitáló aminosav, amely nélkül nincs tejfehérje-szintézis. A betain legfőbb szerepe a káros homocisztein metionná való alakításában és a kolinszint szabályozásában van. A metionnal karöltve szinergista módon támogatják a máj egészséges zsíranyagcseréjét.
Használható-e az ellés után jelentkező ketózisos esetek kivédésére ez a termék?
A ketózis és a zsírmáj kialakulásának egymással szorosan összefüggő élettani okai vannak. A magas tejtermeléshez szükséges glükózigény kielégítése az állat hormonháztartása miatt prioritást élvez. Ezáltal viszont nem lesz kellően hatékony a kolin által irányított zsírlebontási folyamat a májban. A végeredmény pedig ketózis lesz. Ilyen felfokozott termelési szinteknél az állat mindent a tejtermelésnek rendel alá. Így a biológiai lebontó és felépítő folyamatok messze vannak az ideálisnak nevezhető állapottól. A Mecovit ebben tud segíteni, odaadni az állatnak azt, ami kell neki ebben a kritikus termelési periódusban.
Milyen adagolással segíthetem a teheneket a legkritikusabb időszakban?
Az első megközelítés, amely szerintünk a legjobban figyelembe veszi az ellés előtti és az ellés utáni igényeit az állatnak, az azt javasolja, hogy az ellés előtt legalább 21 nappal, napi 25-30g/állat adaggal egészítsük ki a napi fejadagot, majd ellés után a laktáció 30-60. napjáig folytassuk azt. A kúraszerű alkalmazás szerint pedig a teljes laktációban 30g/állat adaggal kezeljünk, minden hónapban egy héten keresztül.
Összességében milyen javulások várhatóak a MECOVIT-tól?
A kolinnak köszönhetően növekszik a tejmennyiség és lecsökken a BHBA szint a vérben, ami a ketózisos tünetekért felelős. A metionin a tejfehérje, a betain pedig a tejzsír növekedésében segít. Mindhárom összetevő amellett, hogy növeli a tejtermelés mennyiségét, a minőségi paramétereit is segít fenntartani, továbbá javítja az állatok megfelelő egészségügyi állapotát.
AXION THERMO PLUS
Miben különbözik az AXION THERMO PLUS a piacon fellelhető többi hőstresszes terméktől?
A francia CCPA védjegye, hogy az egyes gyógynövények erejét felhasználva fejleszti termékeit. A piacon egyedülállóként olyan kombinációt alkottak ezen növények kivonatából, amelyek hatékonyan veszik fel a harcot a hőstresszel szemben. Ezek az összetevők rövid távon blokkolják a jóllakottság érzetet, melynek következtében az állat több takarmányt tud felvenni, továbbá értágító hatásuknak köszönhetően képesek csökkenteni a testhőt, valamint a központi idegrendszerre is hatnak. Mindezen felül még elektrolitokat (nátrium, kálium) is tartalmaz, hogy a dehidratáltság által okozott tüneteket kompenzálja.
Mikor kerülnek állataink hőstresszes állapotba?
Egyes szakértők szerint már a tavasz közepétől az ősz közepéig is kitolódhat az az időszak, amikor állataink hőstresszes állapotba kerülhetnek. A tünetek nem feltétlen látható, akut módon jelentkeznek, hanem akár rejtett, szubakut formában is. Ez azért is veszélyes, mert lényegi változást nem veszünk észre állatainkon, viszont elindul egy folyamat, amely később már csak nagyon nehezen fordítható vissza. Ezért a legfontosabb itt is a MEGELŐZÉS szerepe.
Mikor és miért van szükség a termékre?
Mint mindig e termék használatakor is a prevenciót kell elsősorban szem előtt tartani. Annak ellenére, hogy állataink nem adják egyértelmű jelét annak, hogy hőstresszben szenvednek, már abban lehetnek (25 °C felett bizonyított hőstressz van). Ez a gazdasági mutatók és a vitalitás csökkenésben nyilvánulhat meg elsősorban. Amikor zihálást, nyáladzást, erős agresszivitást észlelünk, a hőstressz már krónikus stádiumban van. Ezen időszakokban ajánlott végig etetni az AXION THERMO PLUS-t elkerülve ezzel az időjárás előrejelzésből, a külső és belső terek hőmérséklet- és páratartalombeli különbségeiből és az egyes területek sajátosságaiból fakadó pontatlanságokat. Természetesen lehetséges alkalomszerűen a hőhullámok előtt, közben is etetni a terméket, az eredmény akkor is garantált, viszont ez esetben számolni kell azzal, hogy a korábbi kiesések már elvesznek. Magyarországon folytatott kísérleteink az előző állítások mindegyikét alátámasztották.