Talajjavító megoldás többéves kísérlettel igazolva
részletesen dokumentált csehországi kísérletsorozat
Talajjavító megoldást teszteltünk: kísérletek Neosolra
A Neosol talajjavító a talaj létfontosságú funkcióinak biostimulátora, optimalizálja a talaj alapvető természetes folyamatait, melyek a növények növekedéséhez és fejlődéséhez szükségesek. Javítja a növények és a talaj mikroorganizmusai közötti kapcsolatot. Alkalmazása után a talaj szerkezete nagyon gyorsan javul, még leromlott talajok esetében is, csökkenti a talaj tömörödését és javítja a porozitást. Ezt követően nő a talaj szervesanyag- és humusztartalmának aránya. Azáltal, hogy megváltoztatja a talajban lejátszódó folyamatok jellegét, a talaj pH-t is optimalizálja. Mindezen folyamatok javítják a talaj víz- és levegő háztartását, növelik a tápanyagszolgáltató képességét és ezáltal az árutermelés jövedelmezőségét.
A Neosol gyártójának, az Olmix csoportnak valamennyi termékét és technológiáját hosszú távú projektekben tesztelik cseh kutatóintézetekkel és egyetemekkel együttműködve, Szlovákiában, Magyarországon és az EU más országaiban.
Példaként bemutatjuk egy 2016-ban, a Litobratøice farmon az Agricultural Research s.r.o. együttműködésével létrejött terepi projekt eredményeit, mely a Cseh Köztársaság Mezőgazdasági Minisztériumának támogatásával valósult meg Turboskon. A projekt végrehajtása, nyomon követése 2022-2023. végéig valósul meg, ügyvezetője Ing. Ivana Šindelková. A biostimulációs technológiák 6 változatát figyelik itt és mindegyik kísérletet 3 ha-os területen állítják be. A legfontosabbak célkitűzés a mezőgazdasági vállalkozások sikeres gyakorlati eredményei és a partnereink elégedettsége.
A legfontosabbak azonban a mezőgazdasági vállalkozások gyakorlati eredményei és a partnereink elégedettsége.
A talajjavítónak köszönhetően még a pockoknak is költözniük kellett…
A kísérleteket fotókkal is dokumentálták. A bal oldali képeken az NPK -val kezelt kontroll területet, a jobb oldalon pedig a talajjavító Neosol termékkel kezelt parcellák talajszelvényeit láthatják.
2017. tavaszi búza
A projekthez kiválasztott földterületen 2016-ban cukorrépát termesztettek 98 t/ha terméseredménnyel. A magas termés után talajtömörödés és a talaj kiszáradása volt tapasztalható. A cukorrépát betakarították, majd következett a tárcsázás 15 cm és a lazítás 30 cm mélységben. 2017-ben tavaszi búzát vetettek a területen. Az alacsony tavaszi búza hozama elsősorban a nedvességhiány miatt alakult ki, mégis a Neosol változat hozama 18,7%-kal volt magasabb, mint a kontrollé. A talaj szerkezete 2017-ben jó volt, tömörödés nélkül. A talaj nedvességtartalma mindkét változatban összehasonlítható volt. A Neosol változatban azonban magasabb volt víz felhalmozódása a talajszelvény mélységében összesen 10,9 mm, ami hektáronként 109 000 liter vizet jelent.
2018. őszi búza
2017 őszén őszi búzát vetettek szántásos technológiával. Az év során figyelemmel kísérték a talaj állapotromlását a kontroll parcellán, a kísérleti parcellán elkezdődött a tömörített talajlemez „felújítása” 20 cm-es mélységben. Ez befolyásolta a talaj vízmegtartó képességét és a talajszerkezet javulását. A Neosolos területen a búzatermés 11%-kal haladta meg a kontrollt. Sokkal fontosabb azonban az a tény, hogy vízmegtartásban a két parcella (Neosol és kontroll) talajszelvényében hangsúlyosabbá vált a különbség. A Neosollal kezelt változatnál, a nedvesség a talajszelvényben történő felhalmozódása 28,16 mm-rel nőtt, ami 281 580 liter víz hektáronként.
2019. őszi repce
Az őszi búzát az őszi káposztarepce követte, ismét szántás nélkül technológiával vetették. 2019-ben a megfigyelések során a talaj további szerkezetromlása, növekvő talajtömörödését tapasztalták a kontroll parcellán. Májusban nagy mennyiségű csapadékot kapott a terület, a kontroll parcella rosszabb talajszerkezete ezt a mennyiséget nem tudta elvezetni, ezért a gyökértömeg jelentős része „megfulladt”, elpusztult. A Neosollal kezelt parcellán ez nem volt tapasztalható, mert a jobb talajszerkezetnek köszönhetően a csapadék a mélyebb rétegekbe tudott mozogni – a Neosolos területnek jobb volt a szerkezete a javuló talajélet hatására – gyökérpusztulás nem történt, ami a későbbi tápanyagfelvételt is kedvezően befolyásolta. A Neosolos kezelésben nem volt talajtömörödés, 70 cm-es mélységig hatoltak a gyökerek, és a repce számára több nedvesség állt rendelkezésre a vegetáció során. Ezt a termés is megerősítette, 23%-kal volt magasabb, mint a kontrollnál.
A szeptemberi csapadék után (kb. 60mm), a tömörített talajlemezt a kísérleti parcellán helyreállították. Ennek is volt hatása a talaj nedvességtartalmának különbségeire mindkét esetben. Ez a különbség tovább nőtt a Neosol javára: 2019. október 31-én 34,42 mm-t jelentett, ami hektáronként 344 240 liter víznek felel meg. Nem képezte a kísérlet részét, de a pocok előfordulásának megszüntetése érdekében az ÚKZÚZ (Központi Mezőgazdasági Felügyeleti és Vizsgáló Intézet) javasolta a Neosol használatát, mivel az javítja a talajszerkezetet, így a pocokjáratok beomlottak és végül kénytelenek voltak élőhelyet váltani.
Biostimulátoraink a hozamra is hatottak
Terméshozam a hosszú távú szántóföldi projektben Litobratøicében (Dél-Morvaország, Cseh Köztársaság), a kísérlet középpontjában a biostimulátorok használata és azok talajállapot javítására, a terméshozam növelésére gyakorolt hatásuk és a megtérülésük állt.
A kísérlet lebonyolítását irányította: Ing. Ivana Šindelková, RI Troubsko